fbpx

Czym się różni projekt od wizualizacji i dlaczego nie należy mylić tych pojęć?

Przy aranżacji wnętrz wiele osób decyduje się na wsparcie architekta. Jego pomoc daje pewność, że wnętrze nie tylko będzie gustownie urządzone, ale spełni też oczekiwania pod względem funkcjonalności. W trakcie takiej współpracy w rozmowach często przewijają się pojęcia „projekt” i „wizualizacja”. Wiele osób jest przez to błędnie przekonanych, że terminy te oznaczają to samo. I choć oba dotyczą aranżacji, znaczą zupełnie coś innego, a nawet dotyczą innej formy usług, dlatego nie należy stosować ich zamiennie.

Jakie są różnice między projektem a wizualizacją wnętrz?

Projekt to rysunek techniczny, który z góry przedstawia układ funkcjonalny konkretnego pomieszczenia lub całego mieszkania. Jest podstawą, od której rozpoczyna się cały proces aranżacji wnętrz. Zawiera informacje dotyczące wielkości przestrzeni, rozmieszczenia instalacji oraz rozplanowania mebli. Uwzględnia też dobór materiałów. Bez informacji w nim zawartych niemożliwa jest praca elektryków, hydraulików czy stolarzy. W przeciwieństwie do projektu funkcjonalnego wizualizacja oznacza graficzne odzwierciedlenie układu mieszkania wedle wizji zaprezentowanej przez projektanta lub inwestorów.

Co ciekawe, wykonaniem wizualizacji nie musi zajmować się architekt wnętrz. Takie zadanie można zlecić grafikowi np. w sytuacji, gdy ma się już pewien pomysł na aranżację, ale trudno go sobie wyobrazić. Lepszym rozwiązaniem jest jednak współpraca z projektantem, który, choć wstępnie tworzy projekt, na kolejnym etapie współpracy również przedstawia wizualizację. Ma to miejsce tuż po akceptacji przez klienta projektu funkcjonalnego. Wówczas na podstawie wcześniejszych ustaleń projektowych architekt obrazuje swoją wizję i w formie wizualizacji, czyli trójwymiarowych grafik ponownie przedkłada ją do akceptacji.