fbpx

Jak zaprojektować wnętrze pokoju dziecięcego? Porady i sugestie

Pokój dziecięcy jest sypialnią, bawialnią i miejscem do nauki jednocześnie. Połączenie tych wszystkich ról zwykle nie jest łatwe, ale przy stworzeniu odpowiedniego projektu jest jak najbardziej możliwe. Warto jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne. Dzieci mają różne preferencje, ale i potrzeby, dlatego nie ma jednej uniwersalnej zasady, dzięki której stworzy się idealny pokój dziecięcy. Czym zatem się kierować przy projektowaniu? Poznaj wskazówki architekta z Łodzi.

Uwzględnij wiek i preferencje dziecka

Przed aranżacją pokoju dziecięcego warto zastanowić się nad preferencjami i zainteresowaniami dziecka. O ile pozwala na to wiek pociechy, najlepiej zapytać ją wprost, o jakim pokoju marzy. Nie warto kierować się przy tym utartymi schematami. Nie każda dziewczynka chce mieć pokój w kolorze różowym, a nie każdy chłopiec interesuje się autami.

Ważną kwestią przy projektowaniu sypialni dla dziecka jest też wiek pociechy. Przykładowo dla dziecka w wieku szkolnym jednym z ważniejszych mebli w pokoju będzie biurko, z kolei dla raczkującego bobasa np. kolorowa mata podłogowa. Wiek determinuje także wybór mebli i dekoracji, które zagwarantują bezpieczeństwo. W pokojach maluchów nie powinno być miejsca dla przedmiotów o ostrych zakończeniach. Poza tym kluczową rolę odegrają również np. zabezpieczenia dla okien i kaloryferów.

Postaw na kreatywne rozwiązania

Poza dostosowaniem pokoju do potrzeb dziecka kluczowe znaczenie ma również kreatywność. Dziecięcy pokój powinien pobudzać wyobraźnię oraz wpływać na rozwój różnych umiejętności. W przypadku kilkulatków mowa np. o zdolnościach motosensorycznych. W odniesieniu do nastolatków z kolei pokój powinien sprzyjać koncentracji i wyciszeniu. Najlepiej, aby stał się oazą, w której młody człowiek będzie czuł się bezpiecznie.