fbpx

Kaplica Na Szlaku Górskim

Opis Projektu

Projekt semestralny kaplicy na szlaku górskim. Głównym założeniem projektu było przenikanie krajobrazu do wewnątrz, przy jednoczesnym dopasowaniu formy, bryły kaplicy do istniejącego krajobrazu i otoczenia. Dopełnienie go a nie konkurowanie z nim.

Data Projektu : 07 Grudzień 2016

Proces Projektowy Tworzenia Obiektu

Główne Założenia

Tym razem wyjątkowo pracę nad projektem zacząłem nad kontemplacją. Bo jak pokazać Boga? Gdzie jest? Jak sobie go wyobrażam? A jak widzą go inni, bo przecież jest to miejsce publiczne… Wychodząc od podstawowych założeń projektowych czyli usytuowaniem względem stron świata, stworzeniem bryły na planie krzyża. Powstała koncepcja, która spełniła moje wewnętrzne oczekiwania!

01.

Pierwszym bardzo istotnym założeniem było stwierdzenie, że Bóg jest wszędzie. Więc postanowiłem maksymalnie otworzyć przestrzeń na otaczający ją krajobraz. Pokazać to co najpiękniejsze, pozostawić komuś po prostu piękny widok do własnych głębokich przemyśleń, rozważań i modlitwy.

02.

Historia pokazała już do czego doszliśmy projektując kościoły, bazyliki, kaplice, katedry itp. Stąd powstał obiekt jednonawowy na planie krzyża w którego szczycie znajduje się ołtarz.

03.

Kościół to nie tylko piękny wygląd. W końcu trzeba tutaj oddać szczerość, charakter i wyjątkowy klimat. Kojarzymy kościoły m.in. ze strzelistych wież, przepięknych witraży, sklepień gwieździstych itp. Dlatego zdecydowałem się na wyciągnięcie otworów okiennych, nadanie bryle dynamiki, strzelistości jednocześnie zabieg ten po za wpuszczeniem „Boga” do wnętrza spowodował wpasowanie się całego obiektu w otaczający górski krajobraz.

04.

Wchodząc do kaplicy musimy poczuć to coś. Miedziany krzyż, ołtarz z marmuru, i drewno – to wszystko miało być naturalne, bo jak można wprowadzać obce, sztuczne materiały w takim miejscu…
Wchodząc do kaplicy znajdujemy się w jej najniższej i najwęższej części. Z każdym krokiem w stronę ołtarza odkrywamy coraz więcej, wpada coraz więcej światła, jesteśmy w coraz większej przestrzeni i w coraz większym otoczeniu pięknego krajobrazu.

05.

Na samym końcu przed ołtarzem znajdują się ławki dla odwiedzających- szukających chwili wytchnienia i kontemplacji.