fbpx

Co warto uwzględnić przy projektowaniu łazienki?

Aranżacja łazienki nierzadko stanowi wyzwanie. Najczęściej problematyczny okazuje się jej metraż. Szczególnie w blokach łazienki bywają małe i nieustawne. Przez to domownicy mają kłopot z tym, jak je urządzić, by zmieścić wszystkie sprzęty, a jednocześnie stworzyć przytulną przestrzeń. W praktyce okazuje się jednak, że to nie metraż ma największe znaczenie, ale precyzyjny projekt, dzięki któremu będzie można w pełni wykorzystać potencjał pomieszczenia. Co warto wziąć pod uwagę przy aranżacji?

Znaczenie potrzeb domowników

Przy projektowaniu łazienki największe znaczenie mają potrzeby domowników. To właśnie je należy określić w pierwszej kolejności, po to, by stworzyć komfortową w codziennym użytkowaniu przestrzeń. Mowa tu nie tylko o podejmowaniu takich decyzji jak wybór wanny czy prysznica, ale także np. zachowaniu ergonomicznych odległości od sanitariatów, wygospodarowaniu maksymalnej przestrzeni do przechowywania lub miejsca na pralkę.

Specyfikacja techniczna pomieszczenia

Tuż po określeniu potrzeb domowników kluczową rolę odgrywa ocena możliwości montażowych. Bardzo ważne jest to, by określić, jak przebiegają piony sanitarne oraz odpływy. Dzięki temu można ocenić ustawność łazienki, a także wprowadzić ewentualne zmiany w rozprowadzeniu instalacji. Przy projektowaniu łazienki koniecznie trzeba też pomyśleć o podziale pomieszczenia na funkcjonale strefy.

Jakość zastosowanych materiałów

Duże znaczenie ma także właściwy dobór materiałów. Liczy się nie tylko ich estetyka, która zapewni spójność aranżacji, ale przede wszystkim jakość, która pozwoli utrzymać meble i akcesoria w dobrym stanie przez lata. Odporność na wilgoć i wysokie temperatury przy jednoczesnej łatwości utrzymania w czystości to główne cechy, na które należy zwrócić uwagę przy ich zakupie.