fbpx

Czym powinny się wyróżniać dobre wnętrza usługowe?

Wnętrzem usługowym jest gabinet kosmetyczny, salon fryzjerski oraz restauracja. Taką funkcję pełni też biuro lub placówka pocztowa. Trudno zatem o jednoznaczną odpowiedź na pytanie, co powinno wyróżniać dobre wnętrze usługowe, gdyż wiele zależy od tego, o jakim profilu działalności mowa. Istnieje jednak kilka zasad, o których każdy projektant powinien pamiętać przy aranżacji takich przestrzeni. Oto niektóre z nich.

Przestrzeń „szyta na miarę” potrzeb

Mianem dobrze zaprojektowanego lokalu usługowego określa się przestrzeń, która jest dopasowana do rodzaju prowadzonej działalności. Oznacza to, że jej układ i wyposażenie stanowi o komforcie zarówno pracowników, jak i klientów. Przy aranżacji wnętrz usługowych projektant powinien zatem uwzględniać potrzeby inwestora, jednocześnie jednak nie pomijając pewnych uwarunkowań, które są odgórnie regulowane. Mowa np. o spełnieniu standardów sanitarnych czy też zapewnieniu bezpieczeństwa pożarowego.

Funkcjonalne strefy użytkowe

Dobry punkt usługowy powinien być podzielony na strefy np. strefę roboczą, strefę reprezentacyjną oraz zaplecze pracownicze. Podział nie musi przy tym oznaczać wydzielania przestrzeni za pomocą ścianek działowych. Strefy może wyznaczać np. właściwe ustawienie wyposażenia czy odpowiedni dobór oświetlenia. Takie funkcjonalne projektowanie wnętrz usługowych w Łodzi oferujemy w naszej pracowni Archivr.

Spójność aranżacyjna

Wnętrze usługowe niewątpliwie musi być też estetyczne. Szczególnie ważne jest określenie stylu, w jakim ma zostać zaaranżowane. Dobrze zaprojektowany lokal powinien być spójny pod względem doboru wyposażenia i dominującej kolorystyki. Każdy najmniejszy element musi komponować się z całością. Liczy się harmonia, która nada przestrzeni odpowiedni charakter i zbuduje klimat miejsca.