fbpx

Estetyczna elewacja jako wizytówka domu

Elewacja domu często jest częścią przestrzeni publicznej. W sąsiedztwie innych budynków może tworzyć spójną estetykę osiedli, ale niekiedy też stanowić element, który wyróżnia dom na tle innych. Wykończenie domu na pierwszy rzut oka świadczy o guście właścicieli. Podkreśla nie tylko charakter konstrukcji, ale także odwzorowuje preferowany przez nich styl. Elewacja oprócz tego, że jest ozdobą domu, odgrywa też dużą rolę dla komfortu domowników i funkcjonalności samego obiektu. Jaka powinna być? Na co zwrócić uwagę przy jej projektowaniu? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Czym się kierować przy wyborze elewacji?

Wśród najpopularniejszych materiałów elewacyjnych, które uznaje się zarówno za estetyczne, jak i funkcjonalne wymienić można różnego rodzaju tynki oraz obłożenia ścienne takie jak np. cegły klinkierowe i licowe. Przy wyborze odpowiedniego materiału w pierwszej kolejności przywiązuje się uwagę do jego estetyki. Przede wszystkim ważne jest dopasowanie kolorystyki elewacji do stolarki okiennej i drzwiowej oraz pokrycia dachowego. Nie mniej istotne jest zachowanie spójności w aranżacji. Przykładowo, jeśli dom jest nowoczesny, warto decydować się na nowoczesne rozwiązania, pamiętając o minimalistycznym charakterze stylu. W nowoczesnych domach industrialnych sprawdza się stonowana kolorystyka oraz oszczędność form. Wśród materiałów dominuje beton, szkło, cegła oraz drewno.

Z kolei, jeśli konstrukcja zachowuje estetykę stylu rustykalnego lub prowansalskiego, wówczas warto stawiać na materiały, które podkreślają przywiązanie do natury. Zachowanie spójności aranżacji nie zawsze jest jednak proste, dlatego, aby cieszyć się gustownym wykończeniem domu, warto podjąć współpracę z projektantem. Aranżację domów jednorodzinnych w Łodzi oferuje m.in. architekt wnętrz Bartłomiej Rakowski. Wsparcie naszego architekta okazuje się nieocenione zwłaszcza przy doborze materiałów. Należy pamiętać, że odpowiadają one nie tylko za wygląd, ale i funkcjonalność elewacji. Z tego względu szczególne znaczenie ma m.in. wybór takich materiałów, które będą odporne na działanie czynników zewnętrznych.