fbpx

Jak opracować projekt mieszkania? Krok po kroku

Piękne i funkcjonalne mieszkanie to marzenie każdego właściciela. Osiągnięcie takiego efektu wymaga jednak wiele pracy i cierpliwości. By cieszyć się udaną aranżacją, nie wystarczy właściwie dobrać meble i kolory ścian. Choć ten etap jest niewątpliwie istotny dla finalnej estetyki wnętrz, dla ich funkcjonalności największe znaczenie mają prace początkowe. Zanim się je rozpocznie, w każdym przypadku dobrze opracować szczegółowy projekt mieszkania. O tym, jak to zrobić krok po kroku, piszemy w dalszej części artykułu.

Projekt mieszkania – co musi się w nim znaleźć?

Projektowanie aranżacji należy rozpocząć od odzwierciedlenia układu pomieszczeń na papierze. Nie da się stworzyć udanego projektu, działając wyłącznie w sferze wyobraźni. Po wykonaniu szkiców kolejnym krokiem powinno być wykonanie pomiarów, które następnie nanosi się na projekt. Po zmierzeniu pomieszczeń można przejść do rozmieszczenia mebli na planie. Następnym etapem jest rozmieszczenie źródeł światła, kontaktów i gniazdek. Mając tak przygotowany projekt, można zacząć myśleć o stylu aranżacji oraz kolorystyce ścian i wyposażenia. Bezpośrednio przed rozpoczęciem remontu należy też pamiętać o wykonaniu kosztorysu.

Przy zastosowaniu się do powyższych wskazówek opracowanie projektu pozornie nie powinno sprawiać problemów. W praktyce bywa jednak inaczej. W przypadku wątpliwości warto się skontaktować z architektem wnętrz. Projektowanie mieszkań w Łodzi oraz fachowe doradztwo w tym zakresie oferuje m.in. architekt wnętrz Bartłomiej Rakowski. Współpraca dotycząca opracowania projektu przez projektanta składa się z kilku etapów:

  • Pierwszym z nich jest przygotowanie projektu wstępnego w odniesieniu do oczekiwań klienta oraz szczegółowej inwentaryzacji.
  • Drugim etapem jest opracowanie projektu koncepcyjnego. Architekt przedstawia wówczas możliwości zaaranżowania przestrzeni wraz z wizualizacjami fotorealistycznymi. Na tym etapie przygotowuje również kosztorys.
  • Po akceptacji projektu przez klienta lub wprowadzeniu ewentualnych poprawek trzecim etapem jest przedstawienie kompleksowego projektu wraz z finalną wizualizacją oraz niezbędną dokumentacją techniczną.