fbpx

Kilka rzeczy, o których należy pamiętać przy projektowaniu salonu

Salon to miejsce przeznaczone do odpoczynku. To w nim spędza się najwięcej czasu w rodzinnym gronie oraz relaksuje po ciężkim dniu w pracy. Przy jego aranżacji w dużej mierze stawia się więc na wygodę. Nie mniej ważna okazuje się jednak kwestia reprezentacyjności tego pomieszczenia, w którym bardzo często przyjmuje się gości. Jak urządzić salon, by spełniał wszystkie swoje funkcje? Sprawdźmy, o czym warto pamiętać w trakcie aranżacji.

Podstawą jest określenie funkcji pomieszczenia

I choć z góry wiadomo, że salon ma służyć odpoczynkowi, funkcji tego pomieszczenia może być znacznie więcej. Pokój dzienny często dodatkowo staje się bawialnią, miejscem spotkań i wspólnych posiłków, a nawet przestrzenią do pracy zdalnej. Przy jego projektowaniu należy zatem określić, jakie ma być jego dokładne przeznaczenie. Dzięki temu całkowicie wykorzysta się potencjał pomieszczenia i stworzy przestrzeń, w której można będzie realizować wszystkie aktywności.

Ważny jest podział na strefy

Przy aranżacji wielofunkcyjnego salonu największe znaczenie ma podział pomieszczenia na strefy, który jest możliwy m.in. dzięki odpowiedniemu usytuowaniu mebli. W przypadku salonów łączonych z aneksem kuchennym pokój dzieli się na część jadalnianą i wypoczynkową. Kuchnię od strefy dziennej może oddzielać np. stół lub wyspa kuchenna. W salonach niezależnych z kolei w centralnym punkcie pomieszczenia staje za to najczęściej kanapa lub sofa. Jeżeli pokój ma dodatkowo służyć do pracy, musi się w nim znaleźć miejsce na biurko lub wielofunkcyjny stół.

Kolory i dodatki mają znaczenie

Ze względu na to, że pokój dzienny jest najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem w całym domu, powinien być odzwierciedleniem upodobań domowników. Przy projektowaniu salonu warto się zastanowić nad tym, w jakim stylu ma zostać urządzony. Kluczową rolę odgrywają nie tylko meble, ale i dodatki, które świadczą o charakterze całości. Nie bez znaczenia jest też kolorystyka, w jakim zostanie utrzymana aranżacja. Odpowiedni dobór kolorów może wpływać na optyczne powiększenie lub pomniejszenie przestrzeni. W połączeniu z oświetleniem odpowiada także za stworzenie odpowiedniej atmosfery we wnętrzu.