fbpx

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu kuchni?

Przy projektowaniu kuchni estetyka, choć ważna, nie jest najważniejsza. W tym pomieszczeniu największe znaczenie ma ergonomia. Wnętrze musi być w pełni dopasowane do potrzeb wszystkich domowników, którzy na co dzień z niego korzystają. W kuchni ważny jest sam układ pomieszczenia, jego podział na strefy, a także dobór i rozmieszczenie mebli i sprzętów, które spełnią oczekiwania inwestorów. Jak funkcjonalnie zaprojektować kuchnię? Poznaj nasze wskazówki i dowiedz się, o czym powinieneś pamiętać, aranżując jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu.

Funkcjonalna kuchnia – czyli jaka?

O funkcjonalności kuchni w pierwszej kolejności świadczy jej układ. Zabudowa i sprzęty muszą być tak rozmieszczone, by w pełni wykorzystywać potencjał pomieszczenia. Warto pamiętać, że nie tylko metraż jest ważny. Równie istotne jest maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Projektując kuchnię, musisz się więc liczyć z tym, że nie zawsze dostępna w sklepie zabudowa, będzie odpowiednia dla Twojej kuchni. Szczególnie w przypadku ciasnych wnętrz lub tych ze skosami czy wnękami, ale nie tylko dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w meble na wymiar, które są szyte na miarę potrzeb konkretnego wnętrza. Zanim jednak zlecisz ich wykonanie, zastanów się nad współpracą z projektantem. Usługę projektowania kuchni w Łodzi świadczy m.in. architekt wnętrz Bartłomiej Rakowski.

Ważną kwestią jest też podział wnętrza na strefy. W kuchni nie może zabraknąć miejsca do przechowywania i gotowania. Nie mniejsze znaczenie ma również wygospodarowanie przestrzeni do spożywania posiłków. Komfort poruszania się po kuchni zapewnia aranżacja wnętrza wedle zasady tzw. trójkąta roboczego. Odnosi się ona do ustawienia trzech najważniejszych sprzętów takich jak: lodówka, zlewozmywak i płyta grzewcza z piekarnikiem na wierzchołkach wspomnianego trójkąta. Urządzenia powinny być od siebie oddalone o około 120 – 200 cm. W ten sposób zachowują bezpieczną odległość, a mimo to wciąż są blisko.  Dla funkcjonalności znaczenie ma też wybór pojemnych mebli, które pomieszczą wszystkie produkty i akcesoria, a dodatkowo dzięki innowacyjnym rozwiązaniom ułatwią utrzymanie porządku w zabudowie.